Ağda Sonrası Güneş

Ağda Sonrası Güneş

Ağda sonrası cilt gözenekleri, tüylerden ve ölü deriden arındığı için daha açık olur. Bu sebeple cilt tahrişe veya enfeksiyona karşı daha duyarlı hale gelebilir. Ağda uygulamasından sonra cilde uygun şekilde bakım yapılması çok önemlidir. Ağda yapılan bölgeye yatıştırıcı bir nemlendirici uygulamak ve sert kimyasallardan kaçınmak olası tahrişi önleyebilir. Yapılan bakım ve serin ortamlarda bulunmak cildin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Ağdadan sonra güneşe çıkmak ise cildin gerilmesine ve kurumasına sebep olurken diğer yandan terlemeyle açığa çıkan tuz cildi yakıp tahriş edebilir. Cildin güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına hassasiyet göstermemesi için cildi güneşe maruz bırakmamak faydalı olacaktır. En az 24 saat saunalardan ve doğrudan güneş ışınlarından kaçınılmalıdır. Cildi 24 saat boyunca dinlendirmek ağda yapılmış bölgelerdeki olası kızarıklıkların iyileşmesine ve güneş sebebiyle oluşabilecek lekelerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Ağda yapılan gün içinde gün ışığına çıkılması gerekiyorsa, uygulama yapılan bölgelere mutlaka geniş spektrumlu ve en az SPF 30 güneş kremi sürülmesi cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olurken güneş yanığı ve cilt hasarı riskini de azaltır. Özellikle güneş ışınlarının en güçlü olduğu sabah 10 ile akşam 4 arasındaki saatlerde güneşte geçirilen süre sınırlandırılabilir. Mümkünse, ek bir koruma katmanı sağlamak için ağda yapılan bölgeleri koruyan, geniş ve hava akışına izin veren giysiler giyilebilir.

Ağdadan sonra en az 24 – 48 saat boyunca çok sıcak küvetlerden, klorlu havuzlardan veya doğal su kütlelerinden kaçınılması önerilir.

Cilt tipi her kullanıcıda farklılıklar gösterebileceğinden cildin güneşe çıkmadan önceki dinlenme süresi minimum 24 saat olmak üzere kişiye en uygun şekilde belirlenmelidir.